Espoonjoen roskaretki 20.5.2024 – roskia ennätysvähän 200 kpl
27.05.2024 Jätä kommentti
Avokanoottiyhdistys kerää roskia Espoonjoelta joka toukokuu. Vuonna 2009 aloitetun perinteen tarkoitus on paitsi siivota jokea, myös laskea roskat ja siten seurata joen roskaisuuden kehitystä.
Kuvituskuva. Kurotus 120 cm. Näin syvältä pusikosta roskan yltää poimia melalla (kuva Eppu Blomqvist).
Retkitunnelmiin…
Maanantaina 20.5.2024 klo 16 kokoonnumme Espoon kirkon parkkipaikalla. Laskemme kanootit Espoonjokeen [karttalinkki].
Joka vuosi sama 2 kilometrin keruualue. Ensin vain silmäilemme roskia samalla, kun nousemme Espoonjokea Turun moottoritien pohjoispuolelle [karttalinkki].
Kanootit käännetään alavirtaan. Roskien kerääminen alkaa. Otollisia apajia löytyy pusikoista ja kaatuneiden puiden kohdalta.
Eeva löytää muovikauhan. Roskapihdit on kätevät.
Minulla ei pihtejä ole, mutta melalla yltää ja saalista tulee.
Jokainen laskee omat roskansa. Nopeasti syntyy vaikutelma: roskia on varsin vähän, esim. styroksia vain muutamia kappaleita. Turun moottoritien yläpuolelta keräämme vain 40 roskaa (yleensä tässä vaiheessa 100 roskaa).
* * *
Kirkkojärven lampare on joka vuonna ongelmakohde runsaine roskineen [karttalinkki]. Nousen kanootista ja kerään roskia hetken aikaa maissa.
Tuon karkkipaperin saan kiinni melalla.
Kirkkojärven lampareen luota keräämme yhteensä 120 roskaa, joista puolet tupakantumppeja.
* * *
Muutama iso roska jää maastoon. Jo vuoden 2023 retkellä arvuuttelimme, onko alla oleva konttorituoli paikalliselle kalastajalle tärkeä – ja siksi se jätettiin tuolloin keräämättä. Jospa vuonna 2025 keräisimme sen!
Toinen maastoon jäävä roska on Kirkkokadun sillalta alas heitetty ostoskärry. Paikka on selkeä: ilmoitetaan Espoon ympäristökeskukseen, joka hakee kärryn tuosta pois.
Kun suurta määrää roskia ei ole, retki kestää tällä kertaa vain 2 tuntia.
Tilasto:
Vuonna 2013 keräsimme 1250 roskaa (keräysalue 4 km)
Vuonna 2014 keräsimme 750 roskaa (keräysalue 4 km)
Vuonna 2015 keräsimme 300 roskaa (keräysalue 3 km)
Vuonna 2016 keräsimme 340 roskaa (keräysalue 2,5 km)
Vuonna 2017 keräsin 262 roskaa (keräysalue 4 km)
Vuonna 2018 keräsimme 350 roskaa (keräysalue 3,5 km)
Vuonna 2019 keräsimme 350 roskaa (keräysalue 2 km)
+ Tai jatkoretki huomioiden 640 roskaa (keräysalue 8 km)
Vuonna 2020 keräsimme 750 roskaa (keräysalue 2 km)
Vuonna 2021 keräsimme 320 roskaa (keräysalue 2 km)
Vuonna 2022 keräsimme 350 roskaa (keräysalue 2,5 km)
+ Lisäksi Tomi Kallio-Könnö kertoi keränneensä 3 viikkoa aiemmin 110 roskaa.
Vuonna 2023 keräsimme 400 roskaa (keräysalue 2 km)
Vuonna 2024 keräsimme 200 roskaa (keräysalue 2 km)
Ennätys. 200 roskaa on vähemmän kuin ikinä.
Kerääjät laihoine saaliineen retken jälkeen. Vasemmalta Eppu Blomqvist, Janne Pyykkö, Eeva Munter.
Avokanoottiyhdistyksen puolesta Eppu Blomqvist ilmoitti roskat Espoon ympäristökeskukseen.
Vuonna 2025 uudestaan!


















